Available Courses

BUS 630 Week 6 DQ 1 Make Or Buy

BUS 630 Week 6 DQ 1 Make Or Buy

This Tutorial was Purchased 1 Times and Rated No rating by Students like U.

  |  Write a review  |   View Reviews   |  
Price: $5.00 $3.00
 

BUS 630 Week 6 DQ 1 Make Or Buy

Han Products manufactures 30,000 units of part S-6 each year for use on its production line.  At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is as follows:
Direct materials                     $3. 60
Direct labor                        10.00
Variable manufacturing overhead      2.40
Fixed manufacturing overhead          9.00
Total cost per part                   $25.00

An outside supplier has offered to sell 30,000 units of part S-6 each year to Han Products for $21 per part.  If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company at an annual rental of $80,000.  However, Han Products has determined that two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier.  Prepare computations showing how much profits will increase or decrease if the outside supplier’s offer is accepted.  Respond to at least two of your fellow students’ postings.

Write a review

Order Id

Order Id will be kept Confidential
Your Name:


Your Review:
Rating:   A   B   C   D   F  

Enter the code in the box below: